Tvååring bets ihjäl av hund

Publicerad 6 juli 2014 kl 12.29

Utrikes. En tvåårig flicka från Selbu i Norge, nära den svenska gränsen, dog under natten mot lördagen till följd av skadorna hon fått efter att ha blivit biten av en hund.

Dela artikeln

Tvååringen och hennes storasyster befann sig i en hundgård på familjens gård med över 20 hundar när ett av djuren gick till attack mot den minsta av flickorna.

– Vi har det helt förfärligt nu. Det hela skedde så ofattbart fort, säger mamman till VG.no.

Det lilla samhället Selbu befinner sig nu i chock efter det som hänt.

– Det hela är väldigt tragiskt. Först och främst för familjen och de närmaste, men också för hela Selbu, säger Inga Johanne Balstad, kommunens ordförande, till NRK.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Great Reset

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Guldpriset når ännu en milstolpe – har fördubblats sedan 2024

Går över 4.000 dollar per uns.. Nya guld-rekommendationen för investerare: "Något i stil med 15 procent av portföljen."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0