Arkivbild.

Nya bilbränder på flera platser i landet

Publicerad 15 augusti 2018 kl 00.28

Inrikes. Nya bränder har inträffat i bland annat Malmö och Göteborg på tisdagskvällen. I Malmö ska ett "ungdomsgäng" ha satt eld på bildäck. I Göteborg blev en bil utbrunnen. Även i Borås och Karlshamn har bilar brunnit.

Dela artikeln

Klockan 22.46 på tisdagskvällen larmades polisen om brand på Västra Kattarpsvägen i Malmö.

På platsen är det däck som brinner på gatan.

"Räddningstjänsten är också kallade och vägen kommer att stängas av", skriver polisen i sin händelserapport.

Enligt polisen finns det uppgifter om att ett mindre "ungdomsgäng" har lämnat platsen.

23.29 larmades även polisen i Göteborg om en brand.

Där ska en bil ha börjat brinna på Varmblodsgatan i Åby.

"Räddningstjänst och polis är på väg, inga uppgifter finns om personskador. Inringaren har sett en liten vit bil lämna platsen vid i anslutning till att bilen börjar brinna. Branden är släckt, en bil är utbrunnen", skriver polisen.

Det ska sedan ha varit lugnt på platsen och polisen skriver en anmälan om skadegörelse genom brand.

Vid 23.30 brinner en bil i Borås.

"Inringaren har sett sju ungdomar stå bredvid en bil strax innan han hör en knall och ser ett ljussken. Ungdomarna springer från platsen", skriver polisen.

Klockan 00.08 natten till onsdag kallas också polisen i Karlshamn till Fridhemsgatan med anledning av en bilbrand.

"Det finns misstankar om att branden är anlagd och en anmälan om skadegörelse genom brand är upptagen", heter det i polisrapporten.


Nyheter från förstasidan

Duterte anklagas för folkmord på kriminella

Filippinernas ex-president på plats i Haag. Hade 91 procent av folket bakom sig när han slaktade gängen – nu åtalas han för "folkmord".0 

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0