Coronavaccin

Pfizer avfärdar Trumps anklagelse om fördröjt vaccinbesked

Publicerad 10 november 2020 kl 10.55

Utrikes. Det amerikanska läkemedelsföretag Pfizer tillbakavisar nu Donald Trumps anklagelser om att företaget väntat med vaccinbeskedet till efter presidentvalet.

Dela artikeln

Det var igår som Pfizer meddelade att man tagit fram ett 90 procent effektivt vaccin mot coronaviruset.

Pfizer påstår sig kunna leverera 50 miljoner doser globalt i år och 1,3 miljarder doser nästa år.

På Twitter anklagar Donald Trump företaget för att medvetet ha dröjt med beskedet till efter presidentvalet.

"Som jag länge har sagt, Pfizer och de andra skulle bara meddela ett vaccin till efter valet, för att de hade inte modet att göra det innan", hävdar han.

I en intervju med CNN tillbakavisas detta av Pfizers vd Albert Bourla.

– Vi meddelade detta så fort vi kunde, påstår han.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0