Skattehärvan i SD
Paula Bieler och Martin Kinnunen.

Polistillslag mot Paula Bieler och Martin Kinnunen efter misstänkt skattebrott i SD-bolag

Publicerad 9 februari 2015 kl 19.38

Inrikes. Polisen har genomfört husrannsakan mot SD-topparna Martin Kinnunen och Paula Bieler, avslöjar TV4 Nyheterna. Martin Kinnunen utreds nu för misstänkt skattebrott och bokföringsbrott. Sverigedemokraterna förnekar att Kinnunen utsatts för husrannsakan.

Dela artikeln

Den misstänkta brottsligheten ska ha pågått inom SD:s mediebolag Samtid & Framtid, som driver nyhetssajten Samtiden. Martin Kinnunen är ledamot i bolagets styrelse.

– Vi har vidtagit sedvanliga utredningsåtgärder som man alltid gör vid misstänkta brott, säger Jakob Holmberg, vice chefsåklagare, till TV4-Nyheterna.

Husrannsakningarna genomfördes för två veckor sedan, enligt TV4-Nyheterna. Sverigedemokraterna har dock inte offentliggjort uppgifterna, som avslöjades av TV4 Nyheterna idag.

Redan förra året stod det klart att Martin Kinnunen och Paula Bieler utreddes av Skatteverket efter att ha redovisat en omsättning på 0 kronor för sista kvartalet 2013, när den verkliga omsättningen var 3,6 miljoner kronor i Samtid & Framtid AB.

Enligt TV4 härrör bokförings- och skattebrottet till den ersättning som riksdagsledamoten Erik Almqvist fick från Samtid & Framtid, i samband med att han lämnade sina uppdrag för partiet och flyttade utomlands.

Kinnunen har tidigare sagt att bolaget gjort en "bokföringsteknisk justering i efterhand", och det är inte brottsligt eftersom det inte skett uppsåtligen. Även handlingar som begåtts av oaktsamhet är dock straffbelagda enligt 8 § skattebrottslagen.

I ett uttalande idag skriver Sverigedemokraterna:

"I media har det förekommit uppgifter om att det genomförts en husrannsakan hos Martin Kinnunen. Detta är felaktigt. Beslut om husrannsakan har funnits men någon genomsökning har inte skett. Det har även förts fram att dessa misstankar grundar sig i betalningar för ett avtal Samtid & Framtid AB har med ett annat företag som ägs av Erik Almqvist. Även detta är felaktigt."


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Invandringen fortsätter – "inte en viktig fråga"

Mätning: Många tror att den minskar. Även Ipsos, som gjort mätningen, lever i den föreställningen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0