Bohuslav Sobotka.

Premiärministern: "Vi vill inte ha fler muslimer i Tjeckien"

Publicerad 30 augusti 2017 kl 16.29

Utrikes. Tjeckien vill inte ha fler muslimer i landet. Det förklarar landets premiärminister Bohuslav Sobotka nu, rapporterar Breitbart London.

Dela artikeln

– När vi ser problemen i andra europeiska länder vill vi inte ha fler muslimer i Tjeckien, konstaterar Sobotka helt sonika i en intervju med österrikiska Die Presse.

I intervjun säger premiärministern att Tjeckien nu ger ekonomisk stöd till den libyska kustbevakningens försök att stävja människosmugglingen över Medelhavet. Tjeckiska poliser har också skickats till Balkan för att hjälpa till med gränsskyddet.

Bland Visegradländerna – Tjeckien, Polen, Ungern och Slovakien – är motståndet fortsatt kompakt mot EU:s försök att tvinga fram mångkultur i alla medlemsländer genom kvotsystem av asylsökare från tredje världen.

Polens utrikesminister Witold Waszczykowski förklarade nyligen att landet vägrar att "delta i det påtvingade arbetet med att omförflytta invandrare från Mellanöstern och Afrika".

Tjeckiens frispråkige president Milos Zeman försvarade nyligen beslutet att förbjuda så kallade burkinis på badhus.

– På tjeckiska badhus finns det ingen anledning för någon att bära arabiska kläder, konstaterade Zeman enligt Breitbart.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Utrikes

USA:s tidigare utrikesminister har avlidit. Känd för Irakkriget och neokonservatismen.0 

Iran: Inget samarbete med USA så länge de stöder Israel

Ayatollans nya bud.. "Samarbete är inte möjligt så länge USA fortsätter att stödja den fördömda sionistregimen."0 

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0