" /> " /> " />

Presstödsutredare ville ha invandringspolitisk paragraf

Publicerad 11 september 2013 kl 15.55

Media.En av Sveriges tyngsta jurister, Hans-Gunnar Axberger, försökte nyligen förbjuda presstöd till invandringskritiska tidningar. Försöket misslyckades dock, och nu är den svenske juridikprofessorn besviken på riksdagens agerande.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Axberger borde den nya presstöds­förordningen innehålla en invandrings­politisk paragraf, som skulle göra det möjligt att neka presstöd till publikationer som kritiserar den svenska regeringens politik i frågor om invandring och integration.

Själv ska Axberger ha kallat sitt förslag för en "demokratiparagraf". Men förslaget gick inte hem hos den riksdags­kommitté som skulle övervaka utredningen av presstödet, och ledamöterna körde över Axberger i frågan.

–– Själv menar jag att det blir en ohållbar situation om medborgarna med sina skattepengar tvingas stödja rasistisk propaganda, säger en besviken Hans-Gunnar Axberger till Dagens Media.

På Flashback, ett webbforum som fokuserar på yttrandefrihet, har Hans-Gunnar Axberger pekats ut som en stark motståndare till just yttrandefrihet. Många skribenter lyfter fram att Axberger var en av de unga judiska stjärnjurister som i slutet av 1990-talet engagerade sig i kampen mot den antisemitiska radiostationen Radio Islam, vilket slutade med att den ansvarige utgivaren Ahmed Rami dömdes till fängelse för hets mot folkgrupp.

När kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth tillsatte Axberger som statlig utredare för att reformera presstödet beställde hon även ett förslag på hur man skulle kunna stoppa bidragen till Nationell Idag och andra nationalistiska eller konservativa tidningar. Men redan i somras stod det klart att riksdagens presstödskommitté helt avfärdade en sådan reglering.

–– Det strider mot yttrandefriheten, sade Helene Petersson (S), ledamot i kommittén, vilket Fria Tider skrev om då.

Även Anders Åkesson (C), som också sitter i kommittén, är negativ till ministerns förslag som han menar närmar sig en åsiktsvärdering.

–– Och det ska inte vi syssla med, sade Petersson till Riksdag & Departement, men tillade också att det är ett problem att ”vidriga” åsikter kan få statligt stöd.

Förra året fördelade presstödsnämnden 535 miljoner kronor i stöd. 1,6 miljoner gick till Nationell idag.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

S-bluff om "slöseri" – vill slösa lika mycket själva

Skillnaden mot egna budgeten: 0,3 procent. Samma slöseri oavsett vem man röstar på, enligt en granskning i Dagens Industri.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Kan bli svårare syssla med skatter och krig.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar fungera som valuta.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0