Kenny_lex/CC-BY-NC-SA

Priset på bostadsrätter fortsätter skena

Publicerad 14 oktober 2013 kl 16.54

Ekonomi.Priset på bostadsrätter fortsätter att stiga kraftigt. Mellan augusti och september ökade priserna med 4 procent för riket som helhet.

Gilla artikeln på Facebook

Prisuppgången innebär att bostadsrätter har stigit 16 procent i pris de senaste tolv månaderna.

Enligt Svensk Fastighetsförmedlings vd Peeter Pütsep är det framförallt unga studenter som driver upp priserna.

– Det råder en påtaglig brist på studentbostäder och det byggs inga nya. Det skapar därför ett stort sug efter små bostadsrätter, säger han till SvD Näringsliv.

I centrala Stockholm kostar en lägenhet nu 65 626 kronor per kvadratmeter i genomsnitt.

IMF och EU har tidigare varnat Sverige för att bostäderna i landet är övervärderade, och krävt att regeringen agerar för att kyla ned bubblan. Finansminister Anders Borg har avvisat alla sådana krav, vilket lett till viss uppmärksamhet internationellt.

Enligt analytiker som Bloomberg har talat med är det osannolikt att den svenska regeringen försöker göra något åt den växande skuldbubblan innan valet. I Sverige är nämligen regeringens bostadspolitik mycket populär och bara i augusti innebar prishöjningarna att alla svenskar som äger en lägenhet värd 2 miljoner fick drygt 80.000 kronor i arbetsfri extra inkomst.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0