Protester mot utländska företag i Indien

Publicerad 20 september 2012 kl 23.06

Utrikes.Runt om i Indien under torsdagen protesterade tiotals miljoner indier mot utländska butikskedjor som kan komma att etablera sig i landet. De är oroliga för att småbutikerna ska slåss ut. Det rapporterar AFP och TT.

Gilla artikeln på Facebook

Förra veckan lanserade premiärminister Manmohan Singh ett antal ekonomiska reformer som möjliggör för utländska kedjor som Tesco, Walmart och Carrefour att etablera sig i Indien.

Det har fått fackföreningar, affärsinnehavare och oppositionspartier att arrangera jätteprotester. Anhängare till bland annat det hindunationalistiska partiet BJP har blockerat vägar med brinnande däck och stört tågtrafiken i protest, eftersom de menar att vanligt folk riskerar att förlora sina jobb. Enligt en uppskattning så har sammanlagt 50 miljoner människor deltagit i protesterna.

Regeringen menar å sin sida att de utländska kedjorna skapar nya jobb och ökar valfriheten för indiska konsumenter.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Rekordupptäckten i tyska Aachen. Visade sig förekomma med nära 30 olika namn i polisens efterlysningssystem.0 

Danmark pekar ut USA som säkerhetspolitiskt hot

Nya hotbedömningen efter Grönlandsbråket.. "Använder sin ekonomiska och teknologiska styrka som ett maktmedel, också gentemot allierade."0 

Israels besked: Trumps "gula linje" är nu vår nya gräns

Snor åt sig mer än halva Gazas terroritorium.. Skjuter dessutom ihjäl alla som passerar linjen – inklusive småbarn.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0