Assistansfusket
Svea hovrätt.

Rättegång kostade över 100 miljoner

Publicerad 23 juli 2015 kl 19.26

Inrikes. Ett syrianskt nätverk från Södertälje dömdes idag av hovrätten för omfattande assistansbedrägerier. Rättegången blev en rekorddyr affär för skattebetalarna: Omkostnaderna för målet landade på 84 miljoner kronor, och advokaternas ersättningar nådde 96 miljoner kronor i tingsrätten och 40 miljoner i hovrätten, enligt Dagens Nyheter.

Dela artikeln

Samtliga 34 som dömdes i Södertälje tingsrätt döms också i hovrätten. I några fall skärps fängelsestraffen, i några fall lindras påföljderna.

Målet berör mångmiljonbedrägerier mot Försäkringskassan. Ersättning för så kallad personlig assistans har utbetalats på falska grunder till assistansanordnarbolaget Elma i Södertälje. Ett knappt tjugotal personer med assistansbehov, så kallade brukare, har varit i centrum för bedrägerierna, men ingen av dem är misstänkt för brott.

Det rör sig om sjuka och handikappade personer med i flera fall stora stödbehov, men som sedan lämnats utan hjälp.

De två huvudåtalade döms till fängelse i 6 år respektive 5 år och 6 månader. För den sistnämnde innebär det en straffskärpning med 9 månader.

Skadestånden är med några undantag i huvudsak desamma som i tingsrätten, sammanlagt omkring 31 miljoner kronor.

Hovrätten gör i stora delar samma bedömningar som tingsrätten. I några fall dömer dock hovrätten för mer än vad tingsrätten har gjort. Till skillnad från tingsrätten finner hovrätten att de organiserade bedrägerierna med assistansersättning ska rubriceras som grova bedrägerier i stället för grova bidragsbrott.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Majoritet av högerväljarna kritiska till Israel

Svenska opinionen allt mer negativ.. Majoritet av KD:s och SD:s väljare har "bristande vandel"-åsikter om Israel nu.0 

Ytterligare nio miljarder till Ukraina

18 Archerpjäser försvinner.. Stödet bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0