Regeringen vill fortsätta kriga i Afghanistan

Publicerad 27 november 2012 kl 20.58

Utrikes.Vid årsskiftet löper riksdagens mandat för Sveriges militära engagemang i Afghanistan ut. Därför vill regeringen i en proposition förlänga mandatet med ytterligare ett år fram till den sista december 2013.

Gilla artikeln på Facebook

Propositionen har tagits fram efter överläggningar med Socialdemokraterna och Miljöpartiet vilka båda gått med på att den svenska insatsen under NATO-ledning förlängs. Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet förhåller sig dock kritiska och de båda partierna vill istället ta hem de svenska soldaterna.

Sverigedemokraterna skriver i en motion att partiets uppfattning angående Afghanistaninsatsen är att man "inte kan se några rimliga utsikter till framgång och att ett uttåg ur Afghanistan är ofrånkomligt". En formulering som är mycket snarlik den man använde sig av för ett år sedan och året dessförinnan när förlängningar av Sveriges militära insats debatterades i riksdagen.

Vänsterpartiet pekar i sin motion på att de afghanska rebellerna, talibanerna, ofta har ett starkt stöd hos lokalbefolkningen i flera regioner. Partiet menar att det därför är "allt svårare att göra skillnad mellan den civila befolkningen i byarna och upprorsmännen".

Sverige anslöt sig till NATO:s krig i Afghanistan efter riksdagsbeslut i december 2001. Den dåvarande socialdemokratiska regeringen förordade att Sverige skulle ställa upp med högst 45 soldater som ett svenskt bidrag till kriget som då beräknades pågå i maximalt sex månader. Därefter har insatsen successivt trappats upp med fler soldater och tyngre vapen. I december förra året godkände riksdagen en ökning av antalet soldater som Försvarsmakten maximalt skulle tillåtas få ha stationerade i Afghanistan till 855 stycken.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0