Ryssar protesterade mot Putin

Publicerad 26 mars 2017 kl 23.54
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Tusentals ryssar demonstrerade under söndagen mot korruption, valfusk och landets president Vladimir Putin.

Dela artikeln

Tidningen Forbes talar om protesterna som en ny "bolsjevikisk revolution" eftersom demonstranterna anklagar Putin för att vara en ny "tsar". Enligt bilder från Associated Press höll demonstranterna bland annat upp banderoller och fanor med kommunistiska slagord.

Uppgifterna om hur många som deltog i demonstrationerna går isär. Forbes skriver att 8 000 demonstrerade i huvudstaden Moskva medan Telegraph talar om 120 000 demonstranter i olika protester runt om i landet. Demonstrationerna beskrivs som de största i Ryssland på 20 år. Hundratals demonstranter uppges ha omhändertagits av polisen.

Initiativtagare till protesterna är den liberale och nationalistiske bloggaren och aktivisten Aleksej Navalnyj som leder nybildade Framgångspartiet. 40-åringen hoppas vinna stöd i opinionen inför president­valet nästa år då han vill utmana Putin om makten. Navalnyj var en av dem som frihets­berövades i samband med dagens demonstrationer.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Israels förre arméchef: Över 200.000 skadade eller dödade i Gaza

"Tog i med hårdhandskarna".. Bekräftar i praktiken Hamas uppgifter om antalet döda och skadade i kriget.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0