Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov.

Ryssland: EU borde tjäna de europeiska folkens intressen

Publicerad 8 oktober 2018 kl 15.37

Utrikes. Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov hoppas kunna återuppbygga en bra relation med EU, samtidigt som han anser att EU ska tjäna européernas verkliga intressen.

Dela artikeln

Ryssland hoppas att de europeiska folkens grundläggande intressen i framtiden kommer vara vägledande för EU:s politik.

Det förklarade den ryske utrikesministern Sergey Lavrov under en presskonferens tillsammans med Italiens dito Enzo Moavero Milanesi i Moskva på måndagen.

Lavrov och Milanesi diskuterade bland annat asylvågen till Europa, som enligt Ryssland är ett resultat av västmakternas aggressiva intervention i Libyen 2011, ett militärangrepp som även Sverige deltog i.

– Den explosiva tillväxten av invandrare började efter aggressionen mot Libyen. Vi varnade alla för konsekvenserna, som fortfarande pågår, framför allt i EU, sade Lavrov på måndagen.

Redan nästa år är det Europaparlamentsval i EU-länderna.

– Jag är säker på att de europeiska folkens grundläggande intressen kommer att få övertag inom EU, fortsatte den ryske utrikesministern enligt Tass och menade att anti-ryska sanktioner gynnar ingen.

Så sent som i september förlängde dock EU sina sanktioner mot Ryssland, som infördes efter annekteringen av Krim 2014.

Enligt Lavrov vill Ryssland se en stark europeisk union, men som agerar som en "förutsägbar och pragmatisk partner", och bedriver en utrikespolitik baserad på Europas och EU-medlemsstaternas intressen.

– Låt oss hoppas att vi kommer återgå till våra fundamentala kontakter och relationer, och att alla mekanismer för samarbete mellan Ryssland och EU återställs, fortsatte han.

Lavrov sade också att Italien delar den ryska uppfattningen att relationerna mellan Ryssland och EU borde förbättras och återgå till ett fungerande partnerskap för allas bästa.

– I detta avseende värdesätter vi våra italienska kollegors konstruktiva inställning, som syftar till att underlätta dessa processer.


Nyheter från förstasidan

Svenska våldtogs av "svensk" i Thailand

Greps efter övergrepp på hotell i Patong. Det rör sig om en muslim, meddelar thailändsk media.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0