Moskébränderna

Säpo: Inget pekar på politiska motiv

Publicerad 29 december 2014 kl 14.42

Inrikes. Ledande politiker och journalister har utmålat den moskébrand som ägde rum i Eskilstuna under juldagen som en politiskt motiverad mordbrand. Men enligt polisen och Säpo finns det inget som tyder på att branden vare sig var anlagd eller att det fanns politiska motiv bakom ett eventuellt attentat.

Dela artikeln

Säpo har sedan i torsdags varit inkopplade i fallet och genomfört en egen undersökning för att utröna eventuella politiska motiv bakom branden. Men efterforskningarna har varit fruktlösa.

– Det finns inget som pekar mot politiska motiv i dagsläget, men vi arbetar fortsatt på samma sätt som tidigare. Vi avvaktar resultatet från polismyndighetens undersökning, säger Fredrik Milder, pressekreterare på Säpo, till Fria Tider.

Vänsterextrema Expo publicerade i samband med branden en lista på tolv påstådda attacker mot moskéer i Sverige under 2014. Men Fredrik Milder kan inte ge några besked om huruvida man kunnat koppla politiska motiv till något attentat mot moskéer under året.

– Det kan jag inte gå in på. Jag har inte den informationen, säger han.

Polisens presstalesman Lars Franzell uppgav tidigare till Fria Tider att polisen inte har hittat någonting som tyder på att branden skulle ha varit anlagd.

– Vi har försökt idag med brandhundar, men de gjorde ingen markering i lokalen efter någon form av brännbar vätska som de är tränade för att hitta, sade Franzell i helgen.

Trots bristen på bevis rapporterar en rad svenska medier om att det rörde sig om just en mordbrand. Statsminister Stefan Löfven (S) och justitieminister Morgan Johansson (S) gick också omedelbart ut i media och påstod att det handlade om en anlagd brand med politiska motiv.

– Det är ett avskyvärt illdåd, och jag hoppas att de skyldiga kan gripas. Motivbilden är ännu inte klarlagd, men det är svårt att tro annat än att detta grova våld riktades mot muslimer som grupp och Islam som religion, skrev Johansson i ett sms till Ekot på torsdagen.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0