Skjutningarna i Stockholm har kostat 100 miljoner

Publicerad 21 september 2020 kl 10.00

Inrikes. Antalet personer som skottskadats i region Stockholm har mer än tredubblats på tio år. Det innebär att även sjukvårdskostnaderna skenar, enligt SVT.

Dela artikeln

Det är Traumacentrum på Karolinska i Stockholm som räknat på hur mycket det kostar att vårda skottskadade personer.

Mellan 2009-2019 har antalet personer som behöver vård för skottskador i Stockholm mer än tredubblats.

Under perioden handlar det om totalt 400 personer, en tredjedel av alla som skjutits i landet.

Bara i år har Karolinska vårdat 38 patienter för skottskador, vilket kostat 10.106 306.kronor.

Varje patient behöver i genomsnitt vårdas 6,5 dygn och kostnaden per skjuten person är i snitt en kvarts miljon. Det motsvarar 100 miljoner kronor de senaste tio år en eller 74 årslöner för en sjuksköterska.

– Alla extra insatser vi tvingas göra tar resurser från någon annanstans eftersom det inte finns obegränsade resurser. Vi måste bryta den här utvecklingen så att antalet skottskador kan minska istället för att som nu ha tredubblats sedan 2009, säger Tobias Nässén (M), vård- och valfrihetsregionråd, till SVT.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Var fjärde svensk litar på USA vid rysskris

Bara 16 procent av kvinnorna har förtroende för Nato-skyddet.. Men bland Tidöpartiernas väljare litar 42 procent på upplägget.0 

Mer om prinsessan Sofia i nya Epstein-filerna

Träffade finansmannen flera gånger.. Hovet: "Vi vill förtydliga och klargöra att detta skedde i sociala sammanhang".0 

Startar egen unik podcast. Vem som helst ska kunna ringa in och ställa frågor direkt till statsministern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0