Du betalar
FASAS UT: Banvallar av makadam, som här på bilden, ersätts med annat material i Göteborg. Då kan inte utsatta ungdomar kasta sten på trafiken.

Städer utan sten ska få mångkultur att fungera

Publicerad 16 juli 2017 kl 12.47

Inrikes. I Göteborgs invandrartäta bostadsområden prövar polisen att ersätta makadamen på spårvagnarnas banvallar med annat material för att förhindra stenkastning. Nu utökas konceptet med fler skattefinansierade åtgärder.

Dela artikeln

I ett land där både kännbara fängelsestraff och utvisning av kriminella anses vara alltför omoderna åtgärder introduceras nu det skattefinansierade konceptet "situationell brottsprevention" för att få ned brottsligheten i invandrartäta bostadsområden.

– De kommer byta våra låssystem till trappuppgångar, säger Helene Calner, ordförande i hyresgästföreningen i Tynnered till Sveriges Radio om den nya satsningen.

Hon bor själv i området och berättar för SR-reporten Ola Sandstig hur hon hör skott från sin bostad och hur gärningsmännen en gång hade parkerat en moped utanför hennes tvättstuga i samband med att de sköt flera personer och använde fordonet för att fly.

Bakom idén med "situationell brottsprevention" ligger kommunen som samarbetar med föreningar och fastighetsägare för att med hjälp av skattepengar "rusta upp" området och göra det tryggare. Bland annat ska buskage klippas ned, källarförråd kontrolleras och utebelysningen byggas ut.

Och om man får problem med att unga gangsters kastar sten så kan man helt enkelt vara driftig nog, från myndigheternas sida, att rensa bort alla lösa stenar ur mångkulturella områden.

– Ett gott exempel för områdespolisen är det här med stenkastning mot spårvagnen som skedde tidigare. Där var områdespolisen drivande till att man tog bort makadamen från banvallen till någon sandvariant som gjorde att den stenkastningen upphörde och finns inte idag, säger polisen Niklas Svensson till Sveriges Radio.

Vad den nya banvallen kostade skattebetalarna framgår inte av reportaget.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Utsatte pojke för utdraget grovt förnedringsvåld – vem är han?

Polisen vädjar om hjälp. Hittade videon av en slump i beslagtagen mobil – både offer och förövare är okända.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter omfattande sökinsatsen – polisen bekräftar. "Vi är hundra procent säkra på att det är den försvunna kvinnan."0 

För första gången: Åkesson mest populära partiledaren

Spöar Maggan i förtroendemätning från Demoskop.. "För två och ett halvt år sedan var gapet mellan dem 28 procentenheter."0 

Vänsterextremist häktad för hot mot ministrar

Docka med avhugget huvud utanför Benjamin Dousas bostad.. Andreas Klominek, 42, har en lång bakgrund inom våldsvänstern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0