Stockholmare mest trångbodda i landet

Publicerad 10 januari 2014 kl 08.39

Ekonomi.För första gången på över 20 år har SCB jämfört boendeutrymmet mellan kommunerna. Mest trångbodd är man i Stockholm och mest boyta har man i Småland.

Gilla artikeln på Facebook

Boendeutrymmet, mätt som bostadsarea per person, är i genomsnitt 42 kvadratmeter i Sverige. Störst boendeutrymme har man i Tingsryd och Emmaboda där genomsnittet ligger på 54 kvadratmeter, skriver SCB i ett pressmeddelande.

Av de tio kommuner som har det minsta boendeutrymmet ligger åtta kommuner i Storstockholm. Det minsta boendeutrymmet har man i Botkyrka, Stockholm, Sundbyberg och Solna med 34 kvadratmeter per person.

Förutom Storstockholmskommunerna är det storstäderna Malmö och Göteborg, båda med 37 kvadratmeter per person, som finns med bland de tio mest trångbodda kommunerna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0