Huskollapsen i Miami

Svår brand rasar i ruinerna efter kollapsat Miami-hus

Publicerad 26 juni 2021 kl 17.48

Utrikes. En svår brand rasar i ruinerna efter det kollapsade bostadskomplexet i Surfside vid Miami Beach i USA. Det uppger Miamis borgmästare Daniella Levine Cava vid en pressträff idag.

Dela artikeln

Branden gör det svårt för räddningsarbetarna att försöka nå fram till eventuella överlevare som kan ligga begravda under rasmassorna.

– Vi står inför stora svårigheter med den här branden. Branden har pågått ett tag. Det är en väldigt djup brand och det är väldigt svårt att lokalisera brandens källa, kommenterar Daniella Levine Cava.

– De modiga brandmännen arbetar dygnet runt under rasmassorna för att försöka lösa det här problemet, men det försvårar våra sökinsatser.

Räddningsarbetarna försöker inte minst begränsa rökutvecklingen, som sprider sig genom det kollapsade huset.

I övrigt är situationen relativt oförändrad jämfört med igår. Antal döda och saknade är detsamma, fyra bekräftat döda och 159 saknade. Inga fler överlevande har påträffats.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nu sätts omfattande planen i verket. Bångstyriga länder ska köras över och EU:s makt stärkas kraftigt.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Kryptokung hittad död i sin Lamborghini efter marknadskrasch

Beskrev ekonomiska problem – påträffades skjuten i huvudet.. Trumps tullhot utlöste kryptokaos: 400 miljarder dollar utraderades på ett dygn.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Erdogan vägrade landa i Egypten om Netanyahu kom dit

Ringde och förvarnade från luften.. Världsledarna samlas på Gazatoppmöte i Sharm el-Sheikh – men Netanyahu stannar hemma.0 

Ukraina får luftvärn för konfiskerade ryska pengar

Rheinmetall skickar drönardödaren Skyranger 35 – för miljardbelopp.. Finansieras av ett hemligt EU-land "med intäkter från frysta ryska tillgångar".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0