EU:s budgetkommissionär Günther Oettinger.

Sverige kan få betala 6 miljarder mer till EU – per år

Publicerad 12 januari 2018 kl 20.22

Utrikes. EU anser sig behöva mer pengar från medlemsländerna. Sammanlagt handlar det om 150 miljarder kronor mer per år mot tidigare, och för Sveriges del kan det betyda drygt 6 miljarder kronor, skriver Europaportalen.

Dela artikeln

Det är EU:s budgetkommissionär Günther Oettinger som meddelar att det finns stora hål i EU:s framtida budget.

Bland annat handlar det om Brexit, Storbritanniens utträde ur EU, vilket kommer leda till mellan 120-150 miljarder kronor mindre i EU:s kassa varje år.

Dessutom väntas invandring och gränsbevakning kosta ytterligare 100 miljarder kronor per år.

Enligt Günther Oettinger borde detta delvis lösas genom att ta bort de så kallade rabatterna som vissa länder har, däribland Sveriges. Totalt ska 150 miljarder nya kronor tas från medlemsländerna.

Sverige erhöll förra året en rabatt på 6,1 miljarder kronor. Detta är alltså en summa som svenskarna slipper betala till EU.

Men den vill budgetkommissionären nu ta bort. Samtliga rabatter är nämligen kopplade till Storbritanniens rabatt.

– Rabatternas moder kommer försvinna och det är ett bra tillfälle att se till att vi inte har några andra rabatter, säger Oettinger enligt Europaportalen.

Sveriges regeringen meddelar dock att man kommer kämpa för att rabatten ska få vara kvar.

Sverige är en av de medlemsstater som betalar mer till EU än vad man får tillbaka, och det är därför som man över huvud taget har tilldelats dessa så kallade rabatter.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Satte eld på Egons hår och slapp åtal – nu återupptas utredningen

Vändningen – fem år efter bussattacken. SR-veteranen informerades om möjlighet till överprövning och agerade "direkt, på sekunden".0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0