Terrordådet i Nice

Sverige redo bistå fransk polis

Publicerad 15 juli 2016 kl 14.27

Inrikes. Den svenska polisen och säkerhetspolisen följer utvecklingen efter attentatet i Nice på torsdagskvällen.
– Vi är även redo att hjälpa fransk polis i deras förundersökning om det skulle visa sig finnas kopplingar till Sverige, säger Stefan Hector, polismästare på polisens nationella operativa avdelning, Noa.

Dela artikeln

Minst ett 80-tal personer dog när en arabisk man i en lastbil körde över människor på en strandpromenad i franska Nice.

På Säpo undersöker man nu om det finns några kopplingar till Sverige. Myndigheten har också byggt ett allt tätare samarbete med kollegorna i Frankrike.

– Vi utbyter metoder, kunskap, underrättelse, information om olika individer och organisationer. Förr var det ganska vanligt att man bara delade information, sade Säpochefen Anders Thornberg till Sveriges Radio förra veckan.

Även polisen är redo att stödja Frankrike i utredningen.

– Sverige har en förhöjd hotnivå avseende terrorism och polisen samverkar varje dag med Säkerhetspolisen för att motverka extremism och förhindra terrorism, säger Stefan Hector, polismästare på Noa, polisens nationella operativa avdelning.

Utrikesdepartementet uppmanar svenskar på plats i Nice att hålla sig uppdaterade om utvecklingen och att följa lokala myndigheters råd och anvisningar.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Bulletins karta visar var pedofiler och invandrare bor

Har tagit fram interaktiv "Brottskarta".. "I Sverige prioriteras förbrytarens rätt till privatliv över barns säkerhet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0