Arkivbild.

Sveriges bibliotek fylls med 2.000 barnböcker på arabiska

Publicerad 17 oktober 2017 kl 11.12

Kulturnyheter. Ett stort bokförlag i den muslimska diktaturen Förenade Arabemiraten har skänkt 2.000 barnböcker på arabiska till Sverige. Böckerna ska nu spridas till bibliotek runt om i Sverige, rapporterar Kulturnytt.

Dela artikeln

Det var under Bokmässan som ett av arabvärldens ledande bokförlag, Kalimat Foundation i Förenade Arabemiraten, skänkte 2.000 barnböcker på arabiska till Internationella biblioteket i Stockholm.

Enligt förlagets grundare Boudour Al Quasimi är syftet med gåvan att hjälpa arabisktalande i Sverige.

Böckerna ska nu fördelas mellan Sveriges olika bibliotek.

Elisabeth Risberg på Internationella biblioteket menar att bokgåvan är något "extremt ovanligt" men önskar att det ska ske ännu mer utbyte med arabvärlden.

– Det är så pass många arabiskspråkiga barn i Sverige idag att det finns ett stort behov av de här böckerna, säger hon till Kulturnytt.

Totalt består gåvan av 25 olika titlar som handlar om allt från cancerbehandling till hur det är att börja skolan.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0