Sydsvenskans tidigare vd brottsmisstänkt

Publicerad 7 februari 2012 kl 08.57

Media.Sydsvenskans förre vd Johan Ståhl misstänks för brott. Riksenheten mot korruption har inlett en förundersökning, skriver Sydsvenskan som hänger ut sin tidigare vd i en stort uppslagen artikel.

Gilla artikeln på Facebook

Det finns ingen polisanmälan utan enheten har inlett förundersökning på eget initiativ. Överåklagare Gunnar Stetler säger till tidningen att det finns en konkret brottsmisstanke som rör utförsäljningen av Skånemedia.

Bakgrunden är att Johan Ståhl vid försäljningen ska ha försökt få en provison av köparna i form av ägarskap i de sålda bolagen. Men en av de tilltänkta ­köparna kontaktade SDS-koncernens ­ägare Bonnier och Johan Ståhl stängdes då av från de fortsatta förhandlingarna om försäljningen.

Johan Ståhl avgick förra våren och kvitterade ut en större fallskärm. Därefter avskedades han av styrelsen vilket innebär att han miste fallskärmen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ljög om våldtäkt: "Kul och busigt" – döms till ett års fängelse

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0