Teodorescu ville "riva åsiktskorridoren"

Publicerad 1 april 2019 kl 15.25

Inrikes. Alice Teodorescu tackar nu sina läsare för den tid som hon haft som politisk redaktör på Göteborgs-Posten. Hon förklarar också vad hennes målsättning varit.

Dela artikeln

Alice Teodorescu blev politisk redaktör för Göteborgs-Posten 2015. Men nu slutar hon och går med i Moderaterna, där hon ska arbeta med partiets nya idéprogram.

Under sin tid som redaktör ville hon "riva åsiktskorridoren", förklarar hon i en artikel i GP idag, och tackar alla som läst hennes artiklar. Och hon hoppas att hon åtminstone lyckats bredda korridoren.

"Jag oroades då, och jag oroas i dag, över en samhällsdebatt där positioner är viktigare än handlingar, där intentionen är viktigare än resultatet, där bristen på konsekvensanalys och idéer maskeras med hjälp av kreativt nyspråk och plakatpolitik", skriver hon i tidningen.

Teodorescu är född i Rumänien men kom till Sverige 1989.

Enligt henne är det inte farligt att människor har olika åsikter utan det är egentligen demokratins livskraft, menar hon.

På ledarsidan har hon bland annat kritiserat Sveriges invandringspolitik, vilket hon medger har "haft sitt pris".

Hon påpekar dock att hennes flykt från kommunismen gjort att hon ideligen sett det som sin skyldighet att inte välja den enkla vägen och inte vara rädd för att hennes synpunkter ska skapa dålig stämning.

Alice Teodorescu skriver också att hon kommer återkomma som kolumnist i GP en gång i månaden.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0