Tonårsflicka som var ute och red utsattes för stenkastning

Publicerad 2 maj 2017 kl 10.16
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En tonårsflicka som var ute och red i Marks kommun i Väster­götland i fredags förra veckan attackerades av ett gäng på mopeder, skriver Ridsport.

Dela artikeln

Flickan var ute och red på medryttar­hästen Barta när ett mopedgäng på fyra personer dök upp. Gänget kastade stenar och pinnar på hästekipaget, vilket gjorde att hästen skrämdes.

Ryttarinnan ramlade i samband med det av hästen och skadade sig. Hon vårdades ännu under gårdagen på sjukhus efter attacken.

– Jag är bara så arg, det är fruktansvärt det som har hänt och att någon kan göra så här, säger hästens ägare Emelie De Boussard till Ridsport.

Flickan föräldrar har polisanmält händelsen och polisen uppges se allvarligt på händelsen. Hästen Barta klarade sig enligt De Boussard oskadd vid attacken.


Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0