Invandrarkaravanen

Trump skickar 5.000 soldater till gränsen

Publicerad 29 oktober 2018 kl 19.31

Utrikes. Den jättelika karavanen av illegala invandrare från Centralamerika rör sig allt närmare gränsen till USA. Nu står det klart att 5.000 amerikanska soldater kommer att skickas till gränsen för att hjälpa till att stoppa anstormningen, rapporterar Fox News.

Dela artikeln

Det handlar inte om stridande förband utan obeväpnad militärpersonal som ska användas som stödtrupper. Sedan tidigare finns 2.000 medlemmar av USA:s nationalgarde på plats vid gränsen.

En del av den militära styrkan kommer enligt Fox att kunna sättas in redan på tisdagen.

"Detta är en invasion av vårt land och vår militär väntar på er!" twittrade Trump på måndagen i en varning till de illegala invandrarna.

Enligt presidenten gömmer sig grovt kriminella och okända personer från Mellanöstern i karavanen, som just nu är på väg genom Mexiko mot den amerikanska gränsen.

Även militärpolis kommer att skickas till gränsområdet, enligt Fox News, för att skydda militärpersonal och gränsskyddet. Enligt amerikansk lag får beväpnade federala militärstyrkor inte användas för att upprätthålla lag och ordning inom USA:s gränser.

Vita huset undersöker samtidigt olika lagliga vägrar för att förhindra tredje världen-invandrarna från att tränga in i USA. Ett förslag som diskuteras går ut på att stoppa möjligheten att ansöka om asyl vid gränsövergångar, rapporterar Fox News.

Uppgifterna om hur många illegala invandrare som ingår i karavanen går isär och siffrorna varierar från cirka 4.000 till 15.000. Ytterligare karavaner har de senaste dagarna avgått från länderna i Centralamerika. Den första karavanen befinner sig ungefär 150 mil från gränsen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare