Annonskriget mot Breitbart
BMW vek sig direkt för vänsterkampanjen om att inte ge annonsintäkter till "högern".

Tyska storföretag tar bort annonser från Breitbart

Publicerad 8 december 2016 kl 18.19

Media. Efter en vänsterkampanj i sociala medier har en rad tyska företag gjort gemensam sak med amerikanska Kelloggs och stoppat sin annonsering på den konservativa nyhetssajten Breitbart.

Dela artikeln

Kampanjen har gått ut på att sprida hashtaggen #KeinGeldFuerRechts, "Inga pengar till högern". På så sätt har de tyska vänsteraktivisterna försökt förmå företag att sluta annonsera i tidningar som kan uppfattas som konservativa eller invandringskritiska.

Redan nu har biltillverkaren BMW, Deutsche Telekom, mataffärskedjan Rewe, Telefonica Deutschland och restaurangkedjan Vapiano vikt sig för kampanjen och stoppat annonseringen på Breitbart.

Deutsche Telekom uppger att företaget "absolut inte tolererar diskriminerande handlingar eller uttalanden" medan Vapiano låter meddela att innehållet på Breitbart strider mot kedjans "värderingar", såsom "öppenhet och tolerans",  rapporterar AP.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Soros donerade miljonbelopp för att "döda Elon Musks Twitter"

Oligarkens bidrag till CCDH avslöjas.. Pressar annonsörer för att strypa intäkter till högerorienterade medier. 0 

Henrik Jönsson hade rätt om SVT:s fulklippning

Statliga jätten slog ifrån sig liberalens kritik i januari.. Men nu tvingas kanalen ändra det fulklippta Trump-uttalandet i efterhand.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur