USA ska återkalla fler medborgarskap

Publicerad 14 juni 2018 kl 05.30

Utrikes. Vita huset lägger ett lagförslag som ska göra det möjligt att återkalla medborgarskap för invandrare som ljugit eller fifflat när de fick amerikanska pass, skriver Slate.

Dela artikeln

Möjligheten att dra in invandrares medborgarskap har funnits tidigare men sedan 1990 har bara 300 ärenden tagits till domstol.

Det amerikanska Migrationsverkets generaldirektör Francis Cissna uppger nu att regeringen skärper upp rutinerna och att myndigheten ska identifiera medborgare som exempelvis ljugit för att få uppehållstillstånd i USA, eller inte strykt sin identitet.

I Sverige är det fritt fram för personer som av en eller annan anledning vill dölja sitt förflutna att få en ny identitet genom att invandra till Sverige och få ett svenskt pass. Det enda villkoret är att man har bott i Sverige i åtta år, enligt Migrationsverket. Om verket tycker att man är "trovärdig" räcker det dock med tre år, enligt praxis.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0