Konflikten i Ukraina

Utbrytarregioner får specialstatus i Ukraina

Publicerad 15 september 2014 kl 22.58

Utrikes. De ukrainska utbrytarrepublikerna Luhansk och Donetsk får "specialstatus" av regeringen i Kiev, för att stärka den nuvarande vapenvilan, skriver New York Times.

Dela artikeln

Regeringen backar från regeringspartiet Svobodas krav på att förbjuda ryska i regionerna och enligt avtalet om "specialstatus" ska ryskan nu istället ges en officiell ställning i dessa områden.

Dessutom får regionerna rätt att ge amnesti till de som deltagit i upproret mot regeringen i Kiev.

Utöver detta får regionerna rätt till viss autonomi och får bland annat anta egna landskapsregeringar. De utlovas även finansiellt stöd för ekonomisk utveckling direkt ur statsbudgeten och de får rätt att sätta upp egna polisstyrkor, skriver New York Times.

"Men det är inte klart huruvida lagförslaget kommer att accepteras av separatistledarna eller dess överhuvud i Moskva, Vladimir Putin", skriver New York Times indignerat, och uttrycker därmed en stor besvikelse över att inbördeskriget i Ukraina nu ser ut att vara över.

En förklaring till indignationen är att Ryssland sedan konfliktens början har föreslagit en "federalisering" av Ukraina, där de tidigare utbrytarregionerna skulle få möjlighet att lägga fast sin egen utrikespolitik – ett viktigt steg för Ryssland.

I väst oroar sig många för att detta skulle betyda att regionerna skulle få vetorätt när Ukraina lägger fast sin officiella utrikespolitiska linje, och att de skulle kunna stoppa antiryska initiativ från Kievs sida.


Nyheter från förstasidan

Pojke la skarpladdad granat i barnvagn – mitt i Göteborg

Förloppet fångades av kameran. "Kunde få lite pengar om jag gjorde den här lilla saken."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0