Konflikten i Ukraina

Utbrytarregioner får specialstatus i Ukraina

Publicerad 15 september 2014 kl 22.58

Utrikes. De ukrainska utbrytarrepublikerna Luhansk och Donetsk får "specialstatus" av regeringen i Kiev, för att stärka den nuvarande vapenvilan, skriver New York Times.

Dela artikeln

Regeringen backar från regeringspartiet Svobodas krav på att förbjuda ryska i regionerna och enligt avtalet om "specialstatus" ska ryskan nu istället ges en officiell ställning i dessa områden.

Dessutom får regionerna rätt att ge amnesti till de som deltagit i upproret mot regeringen i Kiev.

Utöver detta får regionerna rätt till viss autonomi och får bland annat anta egna landskapsregeringar. De utlovas även finansiellt stöd för ekonomisk utveckling direkt ur statsbudgeten och de får rätt att sätta upp egna polisstyrkor, skriver New York Times.

"Men det är inte klart huruvida lagförslaget kommer att accepteras av separatistledarna eller dess överhuvud i Moskva, Vladimir Putin", skriver New York Times indignerat, och uttrycker därmed en stor besvikelse över att inbördeskriget i Ukraina nu ser ut att vara över.

En förklaring till indignationen är att Ryssland sedan konfliktens början har föreslagit en "federalisering" av Ukraina, där de tidigare utbrytarregionerna skulle få möjlighet att lägga fast sin egen utrikespolitik – ett viktigt steg för Ryssland.

I väst oroar sig många för att detta skulle betyda att regionerna skulle få vetorätt när Ukraina lägger fast sin officiella utrikespolitiska linje, och att de skulle kunna stoppa antiryska initiativ från Kievs sida.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 352528365


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Efter krigsstarten: Rekordlågt förtroende för Trump

Nu är siffran nere på 35 procent.. Nya bottennoteringen efter att presidenten satt igång sitt kontroversiella krig.0 

Israel medger: Tänker norpa södra Libanon

Beskedet från försvarsminister Katz.. Upprättar "säkerhetszon" i södra delarna av landet.0 

NYT: Nu kräver även saudiske prinsen markinvasion

Pressen på Trump ökar.. Mohammed bin Salman vill att kriget fortsätter tills Iran faller.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0