Arkivbild.

Vänsterextrema tros ligga bakom container med automatvapen och polisuniform

Publicerad 13 juni 2018 kl 08.12

Inrikes. Polisen misstänker att grova brott planerats sedan en container som innehöll automatvapen och en polisuniform hittats utanför Jönköping. De misstänkta har kopplingar till extremvänstern.

Dela artikeln

Det var en utländsk stöldliga som larmade polisen efter att ha brutit upp shoppingcontainern i Taberg utanför Jönköping.

I containern fanns enligt Aftonbladet förutom flera automatvapen även en polisuniform, peruker och löshår.

På nationaldagen greps och tre personer som anhölls misstänkta för grovt vapenbrott. De släpptes sedan på fri fot men har inte avförts från utredningen.

En fjärde man, en skolkurator i 40-årsåldern, har häktats. Kuratorn, som på Facebook tydligt visar sympati med vänsterextrema grupperingar, är på sannolika skäl misstänkt för grovt vapenbrott och förberedelse till grovt rån.

Samtidigt jagas ytterligare en person med "kopplingar till vänsterautonoma kretsar", skriver Aftonbladet.

Säpo har också kopplats in i utredningen, enligt tidningen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0