Vellinge tar statsbidrag för "ensamkommande" – lägger det på svenskar istället

Publicerad 29 december 2017 kl 12.15

Inrikes. Kommunstyrelsen i Vellinge har beslutat att det statsbidrag som kommunen får för så kallade "ensamkommande flyktingbarn" ska gå till annan verksamhet. Kritikerna rasar mot beslutet, och menar att invandrarna nu kommer bli bostadslösa.

Dela artikeln

Det är Moderaterna och Sverigedemokraterna i Vellinge som drivit igenom att kommunens statsbidrag till boende för ensamkommande ska användas till annan verksamhet.

Summan det handlar om är närmare 1 miljon kronor.

Pengarna var egentligen avsedda för att "ensamkommande" som fyllt 18 år eller fått så kallad "uppskriven ålder" – alltså att de ljugit om hur gamla de är – att bo kvar i kommunen för att slutföra gymnasiestudier.

Men kommunstyrelsen tycker pengarna kan användas till andra och bättre ändamål.

Det hela avgjordes med votering och Moderaternas förslag vann med röstsiffrorna 8-5 eftersom det fick stöd av Sverigedemokraterna.

– Det tillfälliga bidraget förändrar inte ansvarsfrågan, och dessa individers möjlighet att slutföra påbörjad gymnasieutbildning finns kvar. Att det är ett tillfälligt bidrag innebär också att detta inte skulle innebära någon långsiktig lösning för de berörda individerna, säger kommunstyrelsens ordförande Carina Wutzler (M), till SVT Nyheter.

Bland andra Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Liberalerna röstade dock emot förslaget. Kritikerna menar nämligen att de "ensamkommande" nu riskerar att bli hemlösa.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Sverige söker spansk arbetskraft

1.500 tjänster utannonseras.. Många erbjuder gratis boende och kräver ingen tidigare erfarenhet.0 

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0