13 soldater döda i terrordåd i Turkiet

Publicerad 17 december 2016 kl 11.07
Av Mattias Albinsson

Utrikes. 13 soldater dödades och ytterligare 48 skadades i en bilbombs­attack mot den turkiska militären i staden Kayseri i centrala Turkiet under lördags­morgonen, skriver AP.

Dela artikeln

Bomben detonerade kvart i nio på morgonen, enligt ett uttalande från militären. Attacken riktades mot soldater på permission som satt på en buss.

Den turkiska regeringen har beordrat media att inte rapportera om attacken. Inget som skapar "fruktan, panik, oordning bland allmänheten eller som kan tjäna terror­organisationernas syften" får publiceras.

Kurdiska separatister misstänks ligga bakom attacken.s Förra helgen dödades 44 människor, mestadels poliser, i två terrordåd nära en fotbolls­stadion i Istanbul. Kurdiska frihetsfalkarna, en militant kurdisk gruppering, har tagit på sig ansvaret för det dådet.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0