Asylmordet i Mölndal
Den brittiska jättetidningen Daily Mail toppade hemsidan med nyheten om flyktingbarnet på torsdagskvällen.

"15-årig" asylmördares ålder ifrågasätts i brittiska Daily Mail

Publicerad 28 januari 2016 kl 18.09

Inrikes. Den brittiska tidningsjätten Daily Mail var på plats i Göteborg under dagens häktningsförhandling med den somalier som misstänkts ha knivmördat 22-åriga Alexandra i Mölndal. Tidningen gör sig redan i rubriken lustig över att det så kallade flyktingbarnet uppges vara 15 år.

Dela artikeln

Den somaliske mannen häktades under torsdagen av Göteborgs tingsrätt för knivmordet, som ägde rum på ett boende för ensamkommande flyktingbarn tidigt på måndagsmorgonen.

"Första bilden på '15-årige' somaliske asylsökaren som 'knivmördade' svensk socialarbetare", lyder rubriken i Daily Mail, som var på plats.

"Det över en och åttio centimeter långa 'barnet' infann sig i rätten idag", fortsätter tidningen.

Tidningen har lyckats ta en bild på mannen i samband med häktningsförhandlingarna, och där ser han ut att vara allt annat än 15 år.

Somaliern, som kom till Sverige i somras, bodde på ett boende för ensamkommande flyktingbarn i Mölndal. Där arbetade Alexandra Mezher, 22, som ensam nattpersonal när hon blev huggen i ryggen på måndagen.

Enligt Daily Mail hade 22-åringen före mordet varnat sin mamma för att de så kallade barnen på boendet i själva verket var "stora, starka killar" i 25-årsåldern.

Mamman i den kristna libanesiska familjen har tidigare beskyllt de svenska politikerna för att föra en okontrollerbar invandringspolitik. Till Daily Mail uppgav hon att familjen flytt till Sverige på 1980-talet eftersom det då var ett tryggt land, men att landet inte längre är tryggt.

Enligt åklagare Linda Wiking försöker polisen fortfarande fastställa somalierns ålder. En källa till Daily Mail hävdar dock att det rör sig om en vuxen afrikansk man i 20-årsåldern.

– Man kan se att han har mustasch och skägg. Han rakar sig men man kan se att han har skäggväxt, säger källan.

Säger nej – på Facebook
Just nu säger Sverige nej till att kriminella invandrare ska få stanna i Sverige. Uppropet har lockat tiotusentals svenskar på den sociala nätverkssajten Facebook. Du kan själv gå med i uppropet genom att klicka "Gilla" på knappen nedan:


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0