Aftonbladets kris: Annonsintäkterna rasade med 20 procent på ett år

Publicerad 6 februari 2020 kl 12.52

Media. Bara mellan 2018 och 2019 såg Aftonbladet sina annonsintäkter minska med nästan 20 procent, rapporterar Kulturnytt i P1.

Dela artikeln

Kvällstidningarna i Sverige är inne i en tuff period. Förra veckan avslöjade Dagens Media att Expressen på grund av minskande annonsintäkter blivit tvungna att införa ett nytt sparpaket på 115 miljoner kronor.

Även Aftonbladet är i knipa. Under 2019 minskade annonsintäkterna med 20 procent jämfört med året innan.

Youtubes annonsintäkter ökade under samma år med 36 procent till cirka 150 miljarder kronor.

– Det har länge varit så att dagspressen har väldigt svårt att konkurrera på annonsmarknaden med nya digitala tjänster som Facebook, Google och liknande, säger Lars Truedson, föreståndare för Institutet för mediestudier i Stockholm, till Kulturnytt.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

"Desinformation och nepotism": SD vill kalla SVT-ledningen till kulturutskottet

Efter fulklippta Trump-talet.. "De behöver svara på det gentemot sina ägare, alltså skattebetalarna."0 

Soros donerade miljonbelopp för att "döda Elon Musks Twitter"

Oligarkens bidrag till CCDH avslöjas.. Pressar annonsörer för att strypa intäkter till högerorienterade medier. 0 

Henrik Jönsson hade rätt om SVT:s fulklippning

Statliga jätten slog ifrån sig liberalens kritik i januari.. Men nu tvingas kanalen ändra det fulklippta Trump-uttalandet i efterhand.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur