Åttonde gripen för rekordvåldtäkt

Publicerad 7 mars 2013 kl 13.33

Inrikes.Efter gruppvåldtäkten i Tensta har nu en åttonde misstänkt pojke gripits av polisen, rapporterar TT.

Gilla artikeln på Facebook

Sammanlagt har fem 16-åringar och tre 15-åringar gripits, misstänkta för våldtäkten. Polisen är mycket förtegna om detaljer i fallet, men våldtäkten ska ha skett i en lägenhet i Tensta, en utsatt förort till Stockholm, under helgen och en 15-årig flicka är offret.

Om de åtta misstänkta befinns skyldiga till brottet kan det innebära att Sverige får ett nytt rekord i gruppvåldtäkt. Det tidigare rekordet innehas av de sju afghanska asylsökare som våldtog och torterade en svensk tvåbarnsmamma en hel natt på en flyktingförläggning i småländska Mariannelund år 2011.

Enligt statistik har Sverige flest anmälda våldtäkter i Europa. Antalet våldtäkter i landet har åttadubblats mellan 1975 och 2012, visar siffror från Brå.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0