KAN BLI STÅENDE.
Malter/CC-BY

Det blev ingen tågstrejk

Publicerad 19 juni 2013 kl 19.30

Inrikes.För närvarande står busstrafiken stilla i Umeå och Södertälje medan den är kraftigt reducerad i Stockholm – och om fackförbundet SEKO inte hade kommit överens med arbetsgivarna före klockan tre i natt skulle strejken ha utökats till att innefatta tågtrafiken.

Gilla artikeln på Facebook

Men det blev ingen tågstrejk. SEKO och arbetsgivarna kunde komma överens om ett nytt avtal för tågtrafiken.

– Nu har vi äntligen hittat en lösning, skriver SEKO:s ordförande Janne Rudén i ett pressmeddelande.

Arbetsgivarorganisationen Almegas vd Jonas Milton säger att de tvingades gå med på SEKO:s krav.

– Efter SEKO:s och Kommunals hot mot trafiken, som riskerade att allvarligt drabba tredje man, har nu spårtrafikföretagen tagit sitt ansvar och gått SEKO till mötes på flera områden. Trots att den viktiga arbetsgrupp som ska modernisera villkoren i avtalet får ganska kort om tid på sig hoppas vi ändå att man ska kunna få fram bra lösningar, säger , i ett pressmeddelande.

– Vi önskar nu att även Kommunal tar sitt ansvar och skriver på det medlarbud som accepterades av Bussarbetsgivarna, säger Jonas Milton.

 Artikeln är uppdaterad. 


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0