USA-valet

Cruz och Kasich bildar pakt mot Trump

Publicerad 25 april 2016 kl 11.14

Utrikes. De två republikanska presidentkandidaterna Ted Cruz och John Kasich meddelar nu att de går samman i en pakt för att förhindra Donald Trump från att säkra nomineringen inför partiets konvent.

Dela artikeln

Planen är att Kasich ska dra sig ur primärvalet i Indiana den 3 maj så att Cruz kan ställa upp ensam mot Trump. I utbyte kommer Cruz att ge Kasich fritt spelrum i Oregon och New Mexico.

På så sätt hoppas de två utmanarna att beröva Donald Trump möjligheten att samla ihop tillräckligt många delegater för att säkra nomineringen som republikansk presidentkandidat, rapporterar Fox News.

Ted Cruz kampanjchef Jeff Roe säger i ett uttalande att det vore en "katastrof" för Republikanerna om fastighetsmiljardären skulle gå som tydlig segrare ur striden.

Själv skriver Trump på Twitter att pakten är ett tecken på "desperation" från de två utmanarna. Han poängterar också att varken "lögnaren Ted" eller Kasich har någon möjlighet att själva säkra nomineringen inför partiets konvent.

Cruz kampanjorganisation har fram till så sent som förra veckan "aggressivt" avfärdat förslag om att bilda en pakt mot Trump tillsammans med Kasich, enligt Fox News.


Nyheter från förstasidan

Milei till publiken på WEF: Varför stöder ni pedofiler?

Skällde ut globalisterna. Pekade ut HBTQ- och genusideologi som kriminell "barnmisshandel".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Han var Jean-Marie Le Pen. Jonas De Geer minns mannen som aldrig vek ned sig för det globala.0 

Vetenskap

Religiösa svenskar lika snåla som vanligt. Studie: Tro påverkar inte generositet.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0