Brexit

EU godkänner fördröjd Brexit till 2020

Publicerad 28 oktober 2019 kl 11.00

Utrikes. De 27 övriga EU-länderna godkänner nu att Storbritanniens förhandlingstid för Brexit förlängs till den 31 januari 2020. Det säger EU:s permanente rådsordförande Donald Tusk på Twitter.

Dela artikeln

EU:s medlemsländer går med på att ytterligare förlänga Storbritanniens utträde ur EU.

Detta till slutet av januari nästa år, alltså i tre månader.

Storbritannien skulle egentligen ha lämnat nu på torsdag den 31 oktober. Men det ser ut att bli svårt, eftersom det brittiska parlamentet röstat emot premiärminister Boris Johnson.

"EU har enats om att man kommer acceptera Storbritanniens begäran om en förlängd Brexit fram till den 31 januari 2020. Beslutet förväntas bli formaliserat genom ett skriftligt förfarande", skriver Donald Tusk på Twitter på måndagsmorgonen.

Boris Johnson har krävt nyval i landet. Men även det kommer troligen stoppas av hans politiska motståndare, med Labourpartiet i spetsen.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Israels förre arméchef: Över 200.000 skadade eller dödade i Gaza

"Tog i med hårdhandskarna".. Bekräftar i praktiken Hamas uppgifter om antalet döda och skadade i kriget.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0