Maktkartellen
Socialdemokraterna har kallat till pressträff klockan 10:30.

Extravalet ställs in

Publicerad 27 december 2014 kl 10.11

Politik. Socialdemokraterna kallade till pressträff klockan 10:30 idag där man meddelade att det påannonserade extravalet ställs in.
– Regeringen kommer inte fatta beslut om något extraval, det är inte aktuellt längre, sade statsminister Stefan Löfven.

Dela artikeln

Pressträffen hade Socialdemokraterna kallat till som parti, inte som regeringsbildare, och i ett meddelande på sin hemsida och på Twitter skrev Socialdemokraterna att pressträffen skulle hållas tillsammans med Miljöpartiet, Moderaterna, Centerpartiet, Kristdemokraterna och Folkpartiet.

Kort innan pressträffen bekräftade de övriga partierna via sociala medier att även de skulle närvara vid träffen. Trots det handlade pressträffen alltså om regeringen och att det utlysta extravalet nästa år ställs in. Genom att man nu nått en rödgrönblå regeringsöverenskommelse ska SD:s framfart stoppas, hoppas man.

Vidare hänvisade Socialdemokraterna den som ville se pressträffen till Aftonbladets hemsida och den artikel i Aftonbladet som skriver om att extravalet är inställt – inte till regeringens hemsida och ingen information om den viktiga pressträffen fanns officiellt påannonserad från regeringshåll.

Under pressträffen meddelade regeringen tillsammans med alliansen att man nu nått en överenskommelse och att något extraval därför inte längre behövs.

– Regeringen kommer inte fatta beslut om något extraval, det är inte aktuellt längre, sade Stefan Löfven.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0