Feministiskt perspektiv tvingas lägga ner

Publicerad 4 maj 2021 kl 10.30

Media. Efter att ha blivit av med sitt presstöd tvingas Feministiskt perspektiv nu lägga ned verksamheten.

Dela artikeln

Mediestödsnämnden meddelade i slutet av februari att Feministiskt perspektiv skulle nekas driftstöd för år 2021 med hänvisning till att det saknades 12 prenumeranter i snitt under 2020.

Som omedelbar konsekvens ställde Feministiskt perspektiv om till en så kallad endagarstidning.

Men nu läggs verksamheten ner helt.

"Det sista året har vi trampat vatten på lägsta nivån av presstöd, inte för att vår läsning inte varit god, utan för att existensbetingelserna blivit för tuffa i längden", skriver Anna-Klara Bratt.

En ny nyhetssajt "Fempers nyheter", uppges nu startas av Feministiskt Perspektivs redaktion tillsammans med Mediehuset Grön Press.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Golahmad, 67, hyllar återvandringsbidraget: "Jag vill återvända till mitt hemland"

Han nappar direkt på erbjudandet. Har tröttnat på ensamheten och isoleringen – vill tillbaka till Afghanistan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur