Bilbränder i Sverige

Här räddar boende sin bil undan lågorna

Publicerad 26 november 2016 kl 23.34
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Flera bilar brann under lördags­kvällen i Stockholms­förorten Hallunda, skriver Nyheter Idag.

Dela artikeln

Enligt tidningen var det dramatiskt på parkeringen när boende skyndade ut för att rädda sina bilar undan elden.

I en videosekvens syns hur en bilägare backar undan med sin bil i sista stund. Sammanlagt ska tre bilar ha slukats av lågorna.

Hallunda är en del av norra Botkyrka, ett förorts­område med hyres- och radhus som byggdes för svenska arbetarklass­familjer under 70-talet.

Idag utgör invandrare från tredje världen majoriteten av invånarna i området. Norra Botkyrka är tillsammans med sydvästra Stockholms förorter ett av Sveriges största samman­hängande så kallade utanförskaps­områden.


20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0