Ungern och invandringen

Här slänger flyktingar i Ungern mat och vatten

Publicerad 4 september 2015 kl 16.49

Utrikes. Illegala invandrare i Ungern vägrade igår ta emot mat och hjälppaket från olika hjälporganisationer. Istället slängde man såväl mat som vattenflaskor på tågspåren.

Dela artikeln

Videoklipp och bilder på arga araber och pakistanier som slänger iväg vattenflaskor och matpaket i protest mot att de inte tillåts åka med tågen till Tyskland för att där få asyl och bidrag har i dag fått stort utrymme i ungersk media.

Händelsen uppges ha inträffat på en station ute på den ungerska glesbygden dit man kört ett tåg med araber och pakistanier som lurats att tro att tåget var på väg till Tyskland.

Den ungerska nyhetsportalen vs.hu skriver att man utifrån invandrarnas beteende kan "dra slutsatsen att deras verkliga mål inte är att söka skydd i Ungern och att det därför inte är asyl de är ute efter".

Flera asylsökare höll under gårdagen även upp skyltar som de skrivit "We want go Germany!" och "No camp! No Hungary!" på, vilket av ungrarna tolkas som att det är de nordeuropeiska ländernas generösa bidrag som lockar.

Enligt den ungerska tidningen Magyar Hírlap är invandringssituationen minst sagt ansträngd i Budapest just nu. Polisen uppges bara det senaste dygnet ha omhändertagit över 3.300 illegala invandrare som förutom syrier även är pakistanier och afghaner. Samtidigt är det fortsatt många illegaler som försöker ta sig ombord på tågen västerut till Tyskland och Österrike.

Dublinförordningen säger dock att det är det första säkra landet som ska pröva en asylsökares asylskäl och Ungern får därför inte släppa dem vidare in i EU. Istället ska asylsökarna registreras i Ungern och få sina asylskäl prövade där, något de alltså motsätter sig.

Artikeln är rättad: Händelsen inträffade inte i Budapest utan vid en station på den ungerska glesbygden.

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0