Bidenskandalen

Här träder Bidens ex-kollega fram: "Sanningen måste ut"

Publicerad 23 oktober 2020 kl 10.30

Utrikes. Hunter Bidens tidigare affärspartner Tony Bobulinski höll igår en presskonferens där han förtydligade sin vetskap om Bidenfamiljens affärer med ett kinesiskt energiföretag. Joe Biden skulle få tio procent och hans son vara "paranoid" om att hemlighålla pappans namn, säger Bobulinski bland annat.

Dela artikeln

Under gårdagen trädde en före detta affärspartner till Hunter Biden fram och bekräftade att de e-post som New York Post publicerat i den så kallade Bidenskandalen är äkta.

Ex-kollegan Tony Bobulinski påstod dessutom att Joe Biden varit inblandad i en miljonaffär med ett kinesiskt energiföretag.

Senare höll Bobulinski en pressträff för att klarlägga vad han vet.

– Jag har hört Joe Biden säga att han aldrig diskuterat affärer med Hunter. Detta är falskt.

– Jag har förstahandsinformation om detta eftersom jag varit direkt involverad med Bidenfamiljen, inklusive Joe Biden.

Enligt Bobulinski har han dokument som bevisar allt han säger.

– Så det amerikanska folket kan bedöma själva. Jag har fått höra att detta kan sänka oss alla. Men jag vill inte begrava någon. Jag är inte politisk. Men jag är en patriot och veteran. För att skydda mitt eget familjenamn och företagsrykte, måste sanningen komma fram.

2015 blev han erbjuden att ingå i ett affärssamarbete mellan ett statligt ägt kinesiskt energiföretag och familjen Biden. Samarbetet väntades växa till flera miljarder dollar.

– Efter månader av samtal med bland andra Hunter Biden gick jag med på att bli vd för Sinohawk Holdings, säger han och påpekar sedan att han fick träffa Joe Biden.

– Under cirka en timme diskuterade vi Bidens historia, familjens affärsplaner med kineserna som han [Joe] kände till på en hög nivå.

Enligt Tony Bobulinski skulle Joe Biden få tio procent av affären.

– Flera gånger klargjordes det för mig att Joe Bidens namn inte skulle nämnas i text utan bara ansikte mot ansiktet. Jag fick reda på att Hunter och Jim Biden vara paranoida om att hemlighålla Joe Bidens medverkan, fortsätter han.

Bobulinski förklarade också att han nu kommer lämna över tre telefoner till FBI som bevisar allt han säger.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Rwanda kan ta emot USA:s oönskade invandrare

"Vi är i diskussioner med USA.". Afrikanska landet erbjuder sig återigen att ta över invandrare från västvärlden.0 

AFD kräver nyval efter Merz-fiaskot

Partiet fröjdas efter omröstningen.. Nu pekas Friedrich Merz ut som sämsta kanslerkandidaten någonsin.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0