Dick Erixon.

Liberal debattör tar över SD-tidning

Publicerad 26 maj 2016 kl 20.30

Media. Den liberale debattören och bloggaren Dick Erixon har utnämnts till ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Sverigedemokraternas nättidning Samtiden, enligt ett pressmeddelande.

Dela artikeln

Erixon är kanske främst känd som en mycket stark anhängare av USA:s krig i Mellanöstern under 00-talet. Han hävdar nu att han ansluter sig till SD-toppen Mattias Karlssons ideologi "socialkonservatism".

– En socialkonservativ agenda kan erbjuda de svar som behövs i vår samtid. En agenda som förstår och utvecklar tankarna om samhällskontraktet som redan 1600-talsfilosoferna Thomas Hobbes och John Locke formulerade, säger han.

Erixon uppger att den så kallade globaliseringen ställer nya krav på den nationella politiken att "tydliggöra värderingar kring medborgarskap, rörlighet över gränserna, integration och vilka normer och principer som är överordnade och vilka som inte är det".

Mattias Karlsson, gruppledare för SD i riksdagen, hoppas att värvningen ska innebära en nystart för Samtiden, som nyligen hånades i en stor artikelserie i Aftonbladet.

– Det är en mycket glädjande nyhet och jag både hoppas och tror att Dick Erixon skall kunna bidra till att både lyfta kvalitén på tidningen Samtiden och medverka till att skapa större utrymme för fria socialkonservativa perspektiv på samhällsdebatten inom ramen för mer etablerade medier, säger Karlsson i pressmeddelandet.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska Gripen-plan kan bomba Ryssland redan 2026

Nya beskedet från Pål Jonson. "Ukraina har rätt att försvara sig inom och utom sitt territorium."0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0