Mord i Malmö

Man ihjälskjuten i Malmö

Publicerad 8 december 2016 kl 11.24
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En man i 25-årsåldern sköts natten till torsdagen ihjäl i Malmö, skriver polisen på sin hemsida.
– Än så länge finns inget som tyder på att han skulle vara verksam i grova brottsliga sammanhang, säger polisens press­talesman Lars Förstell till Fria Tider.

Dela artikeln

Klockan 02:08 på natten anträffas en mycket allvarligt skadad man på Munkhätte­gatan i Malmö. Mannen, som är i 25-årsåldern, förs till sjukhus för vård. Under natten avlider han av sina skador.

När polis anländer till platsen görs fynd av skottlossning på Balladgatan som är en tvärgata till Munkhätte­gatan. Det är också där, utomhus i ett miljonprograms­område, som polisen tror att mordet utförts.

Den mördade mannen är inte känd av polisen sedan tidigare.

– Han är inte känd av oss. Han förekommer inte hos oss, säger polisens press­talesman Lars Förstell till Fria Tider.

– Än så länge finns inget som tyder på att han skulle vara verksam i grova brottsliga sammanhang.

Förstell förtydligar att polisen i nuläget inte utesluter något. Utredningen fokuserar på att försöka skapa en tydlig bild av den mördade mannens liv och relationer och skapa en tydlig bild av själva händelse­förloppet.

Polisen har hört vittnen under natten, men det är oklart om någon bevittnat själva mordet.

– Vi har naturligtvis pratat med vittnen, anhöriga, bekantskaps­kretsen och så vidare. Det är ett arbete som pågår så där har jag inget att berätta för dig, säger Förstell.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regnbågsläkaren döms för gayvåldtäkter mot patienter

Offren: Nio manliga patienter. Männen berättade i förhör hur "sliskiga" Christian Abi-Khalil gick till väga.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Mer från Inrikes

Annie Lööf öppnar för politisk comeback

"Jag kanske gör en Carl Bildt.". Före detta C-ledaren vägrar "stänga dörren".0 

Mohamsson: "Rasister" har synpunkter på att jag heter Mohamsson

Nya L-ledarens antirasistiska brandtal i Almedalen.. Pappa hittade på namnet som "en gest av respekt, tacksamhet och stolthet".0 

Gamla SD-hataren Simona Mohamsson vald till ny L-ledare

Valdes utan motkandidater.. "Van vid att slå i underläge och överträffa oddsen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0