Mord i Malmö

Man ihjälskjuten i Malmö

Publicerad 8 december 2016 kl 11.24
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En man i 25-årsåldern sköts natten till torsdagen ihjäl i Malmö, skriver polisen på sin hemsida.
– Än så länge finns inget som tyder på att han skulle vara verksam i grova brottsliga sammanhang, säger polisens press­talesman Lars Förstell till Fria Tider.

Dela artikeln

Klockan 02:08 på natten anträffas en mycket allvarligt skadad man på Munkhätte­gatan i Malmö. Mannen, som är i 25-årsåldern, förs till sjukhus för vård. Under natten avlider han av sina skador.

När polis anländer till platsen görs fynd av skottlossning på Balladgatan som är en tvärgata till Munkhätte­gatan. Det är också där, utomhus i ett miljonprograms­område, som polisen tror att mordet utförts.

Den mördade mannen är inte känd av polisen sedan tidigare.

– Han är inte känd av oss. Han förekommer inte hos oss, säger polisens press­talesman Lars Förstell till Fria Tider.

– Än så länge finns inget som tyder på att han skulle vara verksam i grova brottsliga sammanhang.

Förstell förtydligar att polisen i nuläget inte utesluter något. Utredningen fokuserar på att försöka skapa en tydlig bild av den mördade mannens liv och relationer och skapa en tydlig bild av själva händelse­förloppet.

Polisen har hört vittnen under natten, men det är oklart om någon bevittnat själva mordet.

– Vi har naturligtvis pratat med vittnen, anhöriga, bekantskaps­kretsen och så vidare. Det är ett arbete som pågår så där har jag inget att berätta för dig, säger Förstell.


Väcker avsky på sociala medier. Gärningsmannen försvaras i efterhand – av barnets mamma. 0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0