Minst 160 omkom när kyrka kollapsade i Nigeria

Publicerad 11 december 2016 kl 16.26
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Minst 160 människor omkom när en kyrka i Nigeria kollapsade under lördagen, skriver AP.

Dela artikeln

Händelsen inträffade under en bönemässa i staden Uyo i södra Nigeria. Antalet döda befaras stiga.

Otäcka videoklipp som sprids i sociala medier visar döda människor som krossats under den kollapsade kyrkan. Vissa människor gråter medan andra rotar igenom de dödas tillhörigheter.

Den kollapsade kyrko­byggnaden tillhör församlingen Reigners Bible Church och var nybyggd. Enligt en grafik som laddades upp på Facebook för tre år sedan byggdes den för att klara 10.000 besökare.

Konstruktionen ser ovanligt komplicerad ut för ett land i tredje världen. Åtta zick-zack-formade fackverk håller upp kyrkans takkonstruktion. Av nyhetsbilder att döma har hela denna konstruktion kollapsat över kyrkobesökarna.

Myndighetstales­mannen Ekerete Udoh säger att en brottsutredning kommer inledas för att klarlägga vem som bär ansvaret för att kyrkan kollapsade.

Enligt AP är det inte ovanligt att det fuskas i samband med byggen i Nigeria. Fusket består i alltifrån under­dimensionerade konstruktioner till undermåliga material. Och fuskandet leder till att byggnader kollapsar och människor dör.

För två år sedan omkom 116 människor när ett flervåningshus som ägdes av en kyrka kollapsade i Lagos, Nigerias största stad.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0