Inbördeskriget i Syrien och Irak

Obama bombar i Syrien

Publicerad 23 september 2014 kl 03.46

Utrikes. Vid 3.30-tiden natten mot tisdagen svensk tid inledde USA:s president Barack Obama en omfattande bombkampanj på syriskt territorium.

Dela artikeln

Enligt en talesman för Pentagon är målet för supermaktens flyginsatser Isis och de närstående islamistgrupper som krigar mot den syriska regeringen inne i landet.

"USA:s militär har tillsammans med styrkor tillhörande partnerland inlett räder mot Isis-mål i Syrien, med hjälp av en blandning av attackplan, bombplan och Tomahawk-missiler", skriver John Kirby, presstalesman för Pentagon, på Twitter.

Det är i nuläget oklart om Barack Obama har fått bombningarna godkända av den syriska regeringen eller om han bombar i strid med folkrätten.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Utrikes

Efter barnsexdockan – Frankrike stänger ner Sheins hemsida

Vidtar kraftfulla åtgärder efter upptäckten.. Samtidigt öppnar Shein sin första fysiska butik – medan demonstranter skriker "Skam!"0 

USA:s tidigare utrikesminister har avlidit. Känd för Irakkriget och neokonservatismen.0 

Iran: Inget samarbete med USA så länge de stöder Israel

Ayatollans nya bud.. "Samarbete är inte möjligt så länge USA fortsätter att stödja den fördömda sionistregimen."0 

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0