Michel Houellebecq
Michel Houellebecq.

Islamkritisk bok gjorde succé – samma dag som massakern

Publicerad 7 januari 2015 kl 20.04

Kulturnyheter. Samma dag som terrorister slog till mot satirmagasinet Charlie Hebdo släpptes den franske författaren Michel Houellebecqs nya roman, som handlar om ett framtida islamistiskt maktövertagande i Frankrike.

Dela artikeln

Den nya romanen "Soumission" (Underkastelse) är en dystopisk mångkulturell skildring av Frankrike år 2022, då företrädaren för ett islamistiskt parti ställer upp i presidentvalet mot Nationella frontens Marine Le Pen – och vinner. Den första upplagan på 150.000 exemplar sålde omedelbart slut under dagen.

Michel Houellebecq, som år 2010 belönades med det prestigefulla Goncourtpriset, har väckt uppståndelse med sina litterära uppgörelser med 68-vänstern och det moderna konsumtionssamhället. Hans konsekvent negativa skildringar av muslimer har lett till att han anklagats för att vara högerextremist, och han har till och med åtalats för "rashat" efter att i en av sina romaner ha beskrivit islam som "den dummaste av alla religioner".

Många frågar sig nu om det rör sig om ett kusligt sammanträffande eller om det finns något samband med boksläppet och det av allt att döma muslimska terrorattentatet på Charlie Hebdos redaktion under onsdagen.

En annan tillfällighet är att satirmagasinet hade en bild på Michel Houellebecq på omslaget till sitt senaste nummer.

Redan innan boken kommit ut på marknaden hade franska vänsterprofiler anklagat Houellebecqs nya roman för att vara en ren present åt Marine Le Pen. 

I en intervju med Le Figaro besvarade författaren kritiken med att hänvisa till att det verkar gå "relativt bra för" Le Pen med eller utan hans hjälp. Han uttryckte också bekymmer över tabut kring att kritisera islam.

– Vi har nått en punkt i Frankrike där man kan bli kritiserad om man så bara uttalar ordet Islam. Islam är inte inte ett av de ämnen som vi kan verkligen diskutera. Det är lite skrämmande, sade Michel Houellebecq i intervjun.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Kulturnyheter

Orwells "1984" förses med varningstext

Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.. Men den nya utgåvan får en så kallad "trigger warning".0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler"

Stjärnan chockar på nytt.. Afrikansk kör sjunger om hur Ye "blev nazist" – och det hela avslutas med ett tal av Adolf Hitler.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker

Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.. "Högsta siffran sedan mätningarna startade i slutet på 1970-talet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0