Raif Badawi

Raif Badawis spöstraff skjuts upp igen

Publicerad 22 januari 2015 kl 14.33

Utrikes. Den planerade pryglingen av Raif Badawi kommer förmodligen att ställas under fredagen efter att en läkarkommitté bedömt att han på grund av hälsoskäl inte klarar av ännu en omgång, enligt Amnesty International.

Dela artikeln

Kommittén, bestående av åtta läkare, undersökte under gårdagen Raif Badawi på King Fahd-sjukhuset i Jeddah. De rekommenderade efter det att den planerade pryglingen skulle ställas in.

Raif Badawi dömdes i maj 2014 till tio års fängelse, 1.000 piskrapp och böter på 1 miljon saudiska riyal (drygt 2 miljoner kronor) för att han bloggat och startat ett liberalt internetforum för diskussion om politik och samhällsfrågor. Piskstraffen ska fördelas på 20 veckor. Domen har väckt protester i västvärlden.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Tether hamstrar guld som en centralbank – medan bitcoin kraschar

Stablecoinjätten har blivit tung aktör på guldmarknaden.. Driver upp priset och klarar kryptoturbulensen genom sin investeringsstrategi.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

USA: Nu är det nästan bara boomers som stöttar Israel

Stödet har kollapsat totalt.. Även yngre republikaner sympatiserar nu mer med palestinierna än med israelerna.0 

Regeringen överens med Syrien om att utvisa 128 brottslingar

Har haft samtal om återvandring med nya jihadiststyret.. "Man kan inte vänta sig miljoner från det svenska folket om man inte tar emot sina egna medborgare."0 

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur