Raif Badawi

Raif Badawis spöstraff skjuts upp igen

Publicerad 22 januari 2015 kl 14.33

Utrikes. Den planerade pryglingen av Raif Badawi kommer förmodligen att ställas under fredagen efter att en läkarkommitté bedömt att han på grund av hälsoskäl inte klarar av ännu en omgång, enligt Amnesty International.

Dela artikeln

Kommittén, bestående av åtta läkare, undersökte under gårdagen Raif Badawi på King Fahd-sjukhuset i Jeddah. De rekommenderade efter det att den planerade pryglingen skulle ställas in.

Raif Badawi dömdes i maj 2014 till tio års fängelse, 1.000 piskrapp och böter på 1 miljon saudiska riyal (drygt 2 miljoner kronor) för att han bloggat och startat ett liberalt internetforum för diskussion om politik och samhällsfrågor. Piskstraffen ska fördelas på 20 veckor. Domen har väckt protester i västvärlden.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Trump får nytt lyxigare Air Force One – av Qatar

Utländska kungahuset donerar plan värt 3,9 miljarder.. Men gåvan ges till amerikanska staten – inte till Donald Trump personligen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0