Tidningsdöden

Schibsted hotade lägga ner SvD

Publicerad 13 maj 2015 kl 21.25

Media. Inför affären med Mittmedia gav Schibsteds koncernledning ett ultimatum till Svenska Dagbladets fackklubb: Gå med på förslaget eller så lägger vi ner tidningen inom ett par år. Det uppger en källa med insyn för Resumé.

Dela artikeln

Den nya "tidningsalliansen" mellan Schibsted och Mittmedia innebär att Svenska Dagbladet ska ingå i en gemensam koncern med 28 lokaltidningar.

Schibsted, som ska äga 30 procent av den nya koncernen, har försökt göra sig av med den tungt bidragsfinansierade dagstidningen under en längre tid. I slutet av förra året framkom att det konkurrerande mediehuset Bonnier hade fått ett erbjudande om att köpa Svenska Dagbladet. Bonnier krävde dock betalt för att ta över och lägga ner tidningen, något som Schibsted inte ville gå med på.

Inför affären med Mittmedia ställde Schibsteds koncernledning enligt Resumé tuffa krav på SvD-facket. Bland annat förklarade man att det enda alternativet var att tidningen läggs ner inom ett par år.

Thomas Berglund, som är ordförande för SJF-klubben på Svenska Dagbladet, dementerar dock uppgifterna om att det skulle ha förekommit sådana påtryckningar.


"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0