Asylkaoset

Tusentals invandrare anlände till Tyskland inatt

Publicerad 6 september 2015 kl 11.39

Utrikes. Tusentals invandrare anlände under natten till Tyskland.

Dela artikeln

570 invandrare anlände till staden Saalfeld i Thüringen med 27.000 invånare, men hälften av dem fördes senare vidare till Dresden, rapporterar AP.

De invandrare som anländer till Tyskland uppges i första hand vara syrier, irakier och afghaner som tagit sig till Europa i hopp om ett bättre liv.

Invandrarna har inte velat söka asyl i Ungern eller något annat av de europeiska länder de rest igenom på väg till Tyskland, trots att det är vad Dublinförordningen förordar, eftersom möjligheterna till asyl är lägre där.

Dessutom är bidragen till invandrarna mycket lägre i Ungern än i Tyskland – bara 86 euro istället för de 374 euro som invandrarna får per månad i Tyskland.

Ytterligare tusentals migranter väntas anlända till Tyskland under söndagen.


Nyheter från förstasidan

USA återupptar leveranser av vapen till Ukraina

Trump godkänner första exporten. Länderna har inte varit villiga att enas om en fredsuppgörelse.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Barn hölls i covid-lockdown fram till i år – nu räddade av spansk polis

Hölls fångna i "skräckens hus".. Föräldrarna tog myndigheternas covid-nedstängningar lite väl långt.0 

Volgograd kan åter bli Stalingrad

Putin byter namn på stadens flygplats.. Men frågan har också väckts om att låta hela staden byta namn.0 

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0