Revolutionära fronten
"ANTIFASCISM"?: Här misshandlar Revolutionära fronten en slovakisk byggarbetare som råkade befinna sig i närheten av en nazistdemonstration i Stockholm 14 september 2013. Även mannens far (ur bild) misshandlades.
– Först hoppade två, tre personer på min rygg. Och sen började flaskorna komma, berättar den slovakiska pappan för Svt.

Revolutionära fronten lägger ned

Publicerad 27 september 2015 kl 18.39

Inrikes. Den våldsbejakande vänstergrupperingen Revolutionära fronten, RF, lägger ned verksamheten då organisationen "inte längre fyller avsedd funktion", skriver de i ett meddelande på Facebook som återrapporteras av TT.

Dela artikeln

RF skriver bland annat att de på grund av "samhällsklimatets utveckling" har kommit till en punkt där de "inte längre fyller avsedd funktion" och därmed kommer att "avveckla organisationen".

RF var internationalistisk och ville genom revolution inrätta ett socialistiskt samhälle.

Löfven ska tåga med Revolutionära fronten

Från det att organisationen grundades 2002 har de gjort sig skyldiga till ett antal uppmärksammade våldsdåd, bland annat ett där de misshandlade två slovakiska gästarbetare på Södermalm i Stockholm i övertygelsen om att de var reaktionärer. Ett stort antal av RF:s medlemmar har de senaste åren dömts till fängelse för delaktighet i våldsamma dåd riktade mot politiska meningsmotståndare.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0